JNL - Jongeren Netwerk Limburg

valid rss feed
Vandaag is 5 September, 2010

Latest News

Extern Niuews

Nieuws detail

Op weg naar het Lagerhuis 2007!


Op woensdag 24 januari 2007 was het weer zover: de provinciale voorrondes van de inmiddels jaarlijks terugkerende debatwedstrijd “Op weg naar het Lagerhuis” vonden plaats in het Gouvernement in Maastricht.

Dit jaar was de functie van het JNL op deze dag anders dan andere jaren. Wat normaal gesproken dé plek bij uitstek was om mensen enthousiast te maken voor het JNL en om nieuwe freelancers te werven, werd dit keer een hele andere ervaring. Door een gebrek aan juryleden mochten leden van het JNL dit keer áchter de jurytafel plaatsnemen.

 

De dag begon voor de aanwezige scholen met een korte (?) toespraak door dhr. Schrijen, en na een broodje en een drankje begon het ‘echte’ werk. De eerste ronde was voor het merendeel van de debatteams een oefenronde, slechts een school moest de competitie helaas verlaten.

De overige teams konden na een geslaagde oefenronde met een gerust hart (net zoals de juryleden, overigens) beginnen aan het wedstrijd.

De strijd werd gestreden, en steeds meer teams moesten het veld ruimen. De spanning steeg, en de druk werd bij zowel de debaters als de juryleden hoger en hoger, welk team zou met de wetenschap dat “Op weg naar het Lagerhuis” voor hen nog niet was afgelopen naar huis mogen?

 

De twee scholen die in de finale tegenover elkaar stonden (B.C. Schöndeln en B.C. Broekhin) mochten een Roermonds partijtje spelen. Na een zinderende debatronde, waarin vooral het 1-op-1 debat over kernenergie, maar ook de verschillende standpunten over de AOW en gastarbeiders (voor de lol even tussendoor: op www.vandale.nl staat als synoniem voor gastarbeider o.a. “soepkip” genoemd...?) vele blikken verruimd hebben, trok de jury zich terug om een oordeel te vellen.

De teams en toeschouwers wachtten in spanning af... Toen eenmaal bekend werd dat het debatteam van B.C. Broekhin de provincie Limburg mag gaan verdedigen in Amsterdam, was de teleurstelling van de Schöndelse gezichten af te lezen, net zoals de grote vreugde bij de Broekhin’ers.

 

Toch moet het gezegd worden, de gemiddelde kwaliteit van de gevoerde debatten was uitstekend, de lat lag hoog, en vaak was het voor de jury (die trouwens bijna volledig uit compleet onervaren debatbeoordelaars zoals statenleden, directeurs of andere hoge pieven bestond – no offense!) ontzettend moeilijk om een keuze te maken tussen de twee teams.Zelf was ik vooral onder de indruk van de welbespraaktheid van sommige jongeren, de verscheidenheid aan kwalitatief hoogstaande argumenten en de geweldige humor waarmee sommige stellingen aan de kaak werden gesteld.

Het is dus echt zo: jongeren kunnen wel degelijk op een ontzettend goede, bijna professionele manier, laten weten hoe zij over bepaalde dingen denken, het is schandalig dat er niet vaker om ons advies gevraagd wordt!

Nicole Clerx

 

25 Januari, 2007