Latest News
-
8 April, 2010Conferentie geaardheid WeertDe Stichting Limburgs Voortgezet Onderwijs houdt d...
-
16 Maart, 201040% doet vrijwilligerswerk.Vier op tien jongeren doen vrijwilligerswerk DE...
-
6 Maart, 2010Leeftijdsdiscriminatie in superCNV Jongeren roept werkgevers op een einde te make...
Extern Niuews
Nieuws detail
Weigerambtenaren in Limburg?
COC Limburg vindt dat trouwambtenaren altijd een ‘homohuwelijk’ moeten voltrekken
Op donderdag 22 februari staat het nieuwe kabinet samen met de koningin op het bordes. Daarmee wordt het startsein gegeven voor een nieuw kabinet, waarvan de plannen in het coalitieakkoord inmiddels uitgebreid in de diverse media zijn besproken. Dit akkoord maakt het echter nog steeds mogelijk dat trouwambtenaren kunnen weigeren een huwelijk van een stel van gelijk geslacht te sluiten. Hiermee wordt een bestaande praktijk gecontinueerd en door het expliciet in het regeerakkoord op te nemen zelfs gesteund.
Wel geldt dat homostellen overal moeten kunnen trouwen. Dat blijft gegarandeerd en is in principe een grote verworvenheid die mede dankzij het COC in Nederland is bewerkstelligd. Het nieuwe kabinet vindt het echter geen probleem dat ambtenaren van de burgerlijke stand op principiële gronden kunnen blijven weigeren huwelijken tussen mensen van het zelfde geslacht te voltrekken. En daar wringt de schoen. Met name de PvdA heeft bij de onderhandelingen hierover moeten inleveren. Het COC in Limburg en haar zusterorganisaties in het hele land betreuren dit.
Woordvoerder van het COC Limburg Wilfred van Dellen: “In onze visie dient een trouwambtenaar simpelweg de wet uit te voeren, ook al is dit niet in overeenstemming met zijn of haar persoonlijke opvattingen en overtuigingen. Het regeerakkoord laat op deze manier discriminatie toe. Maar kennelijk mag dat. Als er expliciet in het regeerakkoord toegestaan zou worden dat een trouwambtenaar mag weigeren stellen van een bepaalde kleur of met een bepaald geloof te trouwen, dan was het land te klein geweest. Nu kan het allemaal door de beugel om de regeringspartijen bij elkaar te houden.”
Naar nu duidelijk is heeft de ChristenUnie de passage gewild als waarborg voor de trouwambtenaren met gewetensbezwaren die nu al in dienst zijn. De PvdA zat met de passage in haar maag en heeft tijdens het vorige week gehouden congres een motie aangenomen waarbij werd opgeroepen om toe te zien dat er geen wettelijke regelingen ontstaan die discriminatie in de hand werken. Verder mag volgens de PvdA een functie-eis worden gesteld waarmee wordt vastgelegd dat nieuwe trouwambtenaren bereid moeten zijn alle huwelijken te sluiten.
De passage in het regeerakkoord heeft veel stof doen opwaaien in diverse gemeentes. Als reactie hebben o.a. Amsterdam, Rotterdam, Nijmegen, Utrecht en Leeuwarden zich gekeerd tegen dit nieuwe kabinetsbeleid. In Leeuwarden worden bijvoorbeeld geen ambtenaren aangenomen die geen ‘homohuwelijk’ willen sluiten.
Het is niet duidelijk hoe de gemeenten in Limburg hier over denken. Mag bijvoorbeeld in Maastricht, Heerlen, Roermond of Venlo een trouwambtenaar met gewetensbezwaren een dergelijk huwelijk weigeren te sluiten?
Inmiddels hebben de fracties van Groen Links in o.a. Heerlen, Sittard-Geleen en Maastricht vragen gesteld over de passage in het regeerakkoord. Het COC Limburg ondersteunt de motie van Groen Links en roept alle gemeenten in haar provincie op om het voorbeeld van o.a. Amsterdam en Nijmegen te volgen en vast te leggen dat alle ambtenaren in de gemeente een ‘homohuwelijk’ moeten voltrekken.
Tevens roept het COC Limburg de gemeente Maastricht op om het goede voorbeeld te geven voor de provincie Limburg. Met het oog op de uitwisseling in oktober tussen burgemeester Leers van Maastricht en burgemeester Dales van Leeuwarden is hier een uitgelezen mogelijkheid om op voorhand al van elkaars werkzaamheden te leren. Dales - zelf homoseksueel - heeft met zijn gemeente een sterke positie ingenomen tegen discriminatie. Het College van Burgemeester en Wethouders in Maastricht zou hieraan een voorbeeld kunnen nemen en tot dezelfde actie overgaan.
Het zou zo mooi zijn als ook in Limburg een huwelijk tussen een homo of lesbisch paar de normaalste zaak van de wereld blijft.
22 Februari, 2007
